OPUS

Konkurs stypendialny - stypendysta do projektu OPUS-26

Instytut Biologii Środowiskowej, Laboratorium dla Zrównoważonego Biorozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poszukuje doktoranta/doktorantki do projektu OPUS 26 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Badanie fizjologii drożdży Yarrowia lipolytica w celu wykorzystania biomasy ligninocelulozowej jako źródła węgla do biosyntezy lipidów”, którego kierownikiem jest dr hab. Adam Dobrowolski.

Kandydat/ka przystępujący/ca do konkursu na stanowisko doktoranta/doktorantka powinien/na spełniać następujące warunki:

1. posiadać tytuł magistra biotechnologii, biologii lub mikrobiologii (lub pokrewny)
  2. znajomość technik pracy z mikroorganizmami (hodowle, transformacja, praca z mikroskopem)
  3. znajomość technik biologii molekularnej (izolacja DNA, PCR, qPCR, klonowanie itp.)
  4. biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie
  5. kandydat/kandydatka powinien/na wykazywać się inicjatywą i umiejętnością samodzielnej pracy oraz być w stanie identyfikować wyzwania badawcze, proponować innowacyjne rozwiązania entuzjazm i zaangażowanie do pracy naukowej umiejętność pracy w grupie.

Opis zadań w projekcie i obowiązki stypendysty:

Oferta dotyczy pracy jako doktorant/doktorantka w projekcie OPUS 26 „Badanie fizjologii drożdży Yarrowia lipolytica w celu wykorzystania biomasy ligninocelulozowej jako źródła węgla do biosyntezy lipidów”. Głównym celem projektu jest zbadanie, opisanie i zrozumienie wpływu związków zawartych w hydrolizatach uzyskanych z biomasy lignocelulozowej na fizjologię komórek drożdży Yarrowia lipolytica w celu wydajnej biosyntezy lipidów. Prace w projekcie zakładają : (i) konstrukcje szczepów drożdży zdolnych do wzrostu na hydrolizatach poprzez inżynierie metabolizmu oraz ALE, (ii) analizę genomów i transkrptomów uzyskanych mutantów, (iii) bazując na danych uzyskanych z w/w badań, konstrukcje wydajnego producenta lipidów z hydrolizatów biomasy lignocelulozowej i optymalizacja procesu.

Osoba wyłoniona w konkursie będzie uczestniczyła w eksperymentalnych zadaniach badawczych zgodnych z harmonogramem projektu. Zadanie będą obejmowały tworzenie nowych szczepów drożdży (metody inżynierii genetycznej), analiza genomów i transkryptomów otrzymanych mutantów (wraz ze współpracownikami w projekcie), charakterystykę fenotypów otrzymanych mutantów (hodowle w różnej skali od mikropłytek, kolby do hodowli bioreaktorach, izolacja i oznaczanie lipidów, oznaczanie biomasy oraz innych parametrów związanych z hodowlą itp.). Do zadań doktoranta/ki będzie należała również analiza danych oraz wyciąganie wniosków z przeprowadzonych eksperymentów. Z upływem czasu również projektowanie eksperymentów, przygotowywanie prezentacji oraz publikacji naukowych z uzyskanych wyników. Uzyskane wyniki (publikacje naukowe) stanowić będą podstawę do przygotowania rozprawy doktorskiej.

Kandydaci proszeni są o przesłanie następujących dokumentów na adres e-mail kierownika projektu: adam.dobrowolski@upwr.edu.pl:

1. CV (curriculum vitae) z opisem wykształcenia, staży, stypendiów, udziału w projektach badawczych, innej działalności naukowej,
  2. ewentualnych publikacji i wystąpień konferencyjnych
  3. Listu motywacyjnego z opisem kompetencji do realizacji projektu.
  4. Kopię ewentualnej publikacji naukowej lub pracy magisterskiej;
  5. Dokumenty potwierdzające uzyskanie stopnia magistra (lub równoważnego);
  6. W dokumentacji należy umieścić następujące oświadczenie: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Klauzula informacyjna dla kandydatów na pracowników biorących udział w procesie rekrutacji znajduje się na stronie internetowej uczelni.

Termin złożenia dokumentów upływa z dniem 27.09.2024 r. Rozstrzygnięcie konkursu do dnia 30.09.2024 r.

Stypendium jest przyznawane od 01.10.2024 r. na okres 48 miesięcy w kwocie 4266,57 zł brutto miesięcznie (około 3300 zł netto) przez pierwsze 2 lata, następnie po uzyskaniu pozytywnej oceny śródokresowej 5849,61 zł brutto (około 4550 netto) przez kolejne 2 lata, zgodnie z wytycznymi Szkoły Doktorskiej UPWr. Kandydat/Kandydatka wybrany/a w konkursie zostanie studentem/ką Szkoły Doktorskiej UPWr.