Ogłoszenia

Rekrutacja na stanowisko stypendysty-doktoranta do projektu Preludium BIS-5

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Pracownia Badania Związków Lotnych i Aktywnych Sensorycznie, Katedra Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ogłasza rekrutację na stanowisko stypendysty-doktoranta.

Numer umowy: (UMO-2023/50/O/NZ9/00132)

Typ konkursu NCN: Preludium BIS-5 - NZ

Tytuł projektu: „Badania nad tworzeniem się związków zapachowych, właściwościami reologicznymi, jakością sensoryczną i stabilnością oksydacyjną nowo opracowanego bezglutenowego i o bardzo niskiej zawartości glutenu chleba typu pumpernikiel”

Nazwa stanowiska w projekcie: doktorant

Wymagania:
a) ukończone studia magisterskie o profilu analityka żywności, technologia żywności, biotechnologia lub pokrewne
b) znajomość technologii wyrobu pieczywa, znajomość podstaw wyrabiania zakwasu
c) znajomość w zakresie chromatografii gazowej (GC) i chromatografii gazowej – spektrometrii mas (GC/MS) i chromatografii cieczowej (LC)
d) znajomość technik przygotowania próbek (ekstrakcje SAVE, SPME)
e) znajomość analizy sensorycznej
f) znajomość z zakresu chromatografii gazowej – olfaktometrii (GCO)
g) znajomość obsługi oprogramowania analitycznego i statystycznego oraz przetwarzania danych
h) znajomość analizy tekstury i reologii pieczywa.
i) umiejętności podstawowego opracowania uzyskanych wyników do przygotowania pracy naukowej
j) znajomość języka angielskiego w celu prezentacji wyników podczas konferencji naukowych oraz pisania artykułów naukowych
k) Kandydat powinien wykazywać zainteresowanie badaniami naukowymi oraz chęć prowadzenia badań w dziedzinie analityki chemicznej
l) samodzielność, zaradność, gotowość do podejmowania wyzwań związanych z rozwojem naukowym

Opis działań:
Doktorant będzie realizował następujące zadania badawcze:
a) Identyfikacja kluczowych związków zapachowych w chlebie bezglutenowym i o bardzo niskiej zawartości glutenu. Określenie wpływu procesu technologicznego na ich formowanie.
b) Identyfikacja prekursorów związków zapachowych w oparciu o analizę składu aminokwasów, kwasów tłuszczowych i cukrów i ich korelację z kluczowymi związkami zapachowymi.
c) Analiza parametrów reologicznych chleba bezglutenowego i o bardzo niskiej zawartości glutenu takie jak: zdolność wiązania wody, właściwości reologiczne żeli skrobi żytniej, owsianej i ryżowej, morfologia miękiszu, pomiary tekstury chleba, powstawanie skrobi opornej.
d) Analiza wpływu mąki owsianej i ryzowej na stabilność oksydacyjną uzyskanych chlebów.

Dodatkowo Doktorant będzie zaangażowany w obsługę administracyjną projektu m.in. przygotowywanie zamówień publicznych, realizację planu zarządzania danymi, zaangażowanie w działalność organizacyjną Pracowni.

Termin składania ofert: data 16.08.2024, godz. 20.00
Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu: data 30.08.2024, godz. 15.00
Dokumenty należy składać drogą elektroniczną w wersji pdf na adres: malgorzata.majcher@up.poznan.pl

Warunki zatrudnienia:
Stypendium doktoranckie na okres 4 lat od dnia 01.10.2024 roku. Stypendysta-doktorant będzie uczestnikiem Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wysokość stypendium wynosi 5000 zł netto miesięcznie przez pierwsze dwa lata (do oceny
śródokresowej), a po pozytywnej ocenie śródokresowej 6000 zł netto miesięcznie przez następne dwa lata.

Stypendium będzie wypłacane zgodnie uchwałą Rady NCN 50/2023 z dnia 11 maja 2023r. w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych.

Z wybranym doktorantem – stypendystą zostanie podpisana umowa stypendium.
Wymagane dokumenty:
a) Dyplom ukończenia studiów magisterskich o profilu analityka żywności, technologia żywności, biotechnologia lub pokrewne
b) CV kandydata z przebiegiem kariery naukowej, wykazem dorobku naukowego (lista publikacji naukowych i popularno-naukowe, doniesień konferencyjnych, rozdziałów w książkach i monografiach, etc.), osiągnięć naukowych (nagrody i wyróżnienia, staże i
stypendia, doświadczenie naukowe zdobyte w kraju lub za granicą, ect.) potwierdzonych w postaci np. skanu oraz wykazem kompetencji do realizacji zadań w projekcie (m.in. potwierdzenie znajomości języka angielskiego w stopniu umożliwiającym pisanie manuskryptów naukowych, dobra obsługa MS Office, warsztaty, kursy i szkolenia naukowe, udział w projektach badawczych, ect.)
c) List motywacyjny
d) Przynajmniej jedna rekomendacja lub referencja wraz z danymi kontaktowymi osób, które ich udzieliły.

Dodatkowe informacje:
Stypendysta-doktorant będzie zobowiązany aplikować o 6-miesięczny staż zagraniczny w ramach programów NAWA. Proponowane miejsce stażu to: Department of Food and Human Nutritional Sciences at the University of Manitoba, Faculty of Agricultural and Food Sciences.
Wybrane osoby zostaną indywidualnie zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Zasady konkursu określa Uchwała Rady NCN nr 50/2023 z dnia 11 maja 2023r.

Kryteria oceny kandydatów:
a) kompetencje do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym (70% oceny końcowej),
b) dorobek naukowy kandydata, w tym publikacje w renomowanych wydawnictwach/czasopismach naukowych (30% oceny końcowej).

Na podstawie analizy przesłanej dokumentacji kandydatów komisja konkursowa może zorganizować w formie telekonferencji spotkania z kandydatami, a o wyniku ewentualnej rozmowy kandydaci zostaną poinformowani za pomocą wiadomości e-mail.
Komisja konkursowa dokona oceny kandydatów stosownie do kryteriów oceny wskazanych powyżej.
Komisja konkursowa po przeprowadzeniu rozmowy i dokonaniu oceny kandydatów sporządzi listę kandydatów wraz z przypisaną im oceną, poczynając od kandydata, który zdobył najwyższą liczbę punktów. Zastrzega się, że umowa stypendium zostanie zawarta z wyłonionym kandydatem pod warunkiem spełniania przez kandydata warunków opisanych w Etapie II i przeprowadzeniu pozytywnej rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – w ramach Etapu II.
W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z kierownikiem projektu prof. dr hab. Małgorzatą Majcher (e-mail: malgorzata.majcher@up.poznan.pl)