Dla kandydatów zagranicznych

W Szkole Doktorskiej obowiązują takie same warunki rekrutacji dla kandydatów polskich i zagranicznych. Kandydaci zagraniczni muszą przejść proces rekrutacyjny na podstawie uchwały rekrutacyjnej nadanej przez Senat UPWr. Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej odbywa się w drodze konkursu. To znaczy, że w ramach limitu miejsc wybierani są najlepsi kandydaci, którzy osiągnęli najwyższy wynik.

Oprócz kroków opisanych na poszczególnych etapach rekrutacji jako kandydat zagraniczny musisz wziąć pod uwagę poniższe zagadnienia:

Jeśli ubiegasz się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej, a ukończone przez ciebie studia II stopnia umożliwiają ci rekrutację na studia III stopnia lub do Szkoły Doktorskiej w kraju wydania Twojego dyplomu, wtedy automatycznie posiadasz takie samo prawo w Polsce. Warunkiem jest, aby program studiów, który realizowałeś, był akredytowany zgodnie z prawem obowiązującym w kraju wydania dyplomu i uczelnia wydająca dyplom również była jednostką akredytowaną do prowadzenia kształcenia w danym kraju. 

Uwaga! Twój dyplom nie jest automatycznie uznany do celów zawodowych w Polsce. Oznacza to, że niekoniecznie będziesz mógł wykonywać swój zawód na podstawie dyplomu uzyskanego zagranicą bez dodatkowego procesu zwanego nostryfikacją. W efekcie tego procesu dyplom ukończenia studiów za granicą może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi.

Dokumenty dotyczące wykształcenia powinny być przedstawione w języku polskim lub angielskim.

Jeżeli dokumenty zostały wydane w innym języku niż polski lub angielski, zostaniesz poproszony o przedstawienie tłumaczenia na jeden z tych języków.

Tłumaczenie na język polski musi zostać wykonane i poświadczone przez tłumacza wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez ministra sprawiedliwości (wyszukiwarka tłumaczy), tłumacza przysięgłego z UE (jeżeli w danym kraju funkcjonuje instytucja tłumacza przysięgłego) lub polskiego konsula (konsulat).

Legalizacja poświadcza formalną zgodność dokumentu (dyplomy, certyfikaty) z prawem obowiązującym w miejscu jego wydania oraz autentyczność pieczęci i podpisów umieszczonych na dokumencie.

Legalizacja poprzez Apostille

Jeżeli dyplom/świadectwo zostało wydane przez instytucję działającą w systemie edukacyjnym kraju będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 r., legalizacja dokumentów zwana Apostille odbywa się jako procedura uproszczona. Zamiast dwuetapowego procesu legalizacji, twoje dokumenty będą potrzebowały jedynie apostille, zwykle uzyskiwanego od władz oświatowych lub innego wyznaczonego urzędu w twoim kraju, bez konieczności składania dokumentu u polskiego konsula. Sprawdź wykaz państw członkowskich Konwencji Haskiej.

Legalizacja w konsulacie RP

Jeśli twój kraj nie jest stroną Konwencji apostille, twoje dokumenty będą musiały zostać zalegalizowane. Pierwszym krokiem procedury jest zalegalizowanie dokumentu przez odpowiednią instytucję w twoim kraju (zwykle przez władze oświatowe lub oddziały ministerstwa spraw zagranicznych, a czasami przez konsula twojego kraju w Polsce), a następnie przez konsula polskiego, który kończy proces legalizacji.

 

Kształcenie w Szkole Doktorskiej odbywa się w językach polskim lub angielskim.

Język polski

Powinieneś przedłożyć dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie minimum B2 poprzez:

  • Ukończenie rocznego kursu języka polskiego w jednostkach wyznaczonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego lub
  • posiadanie certyfikatu wydanego przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego lub
  • uznanie przez uczelnię innych, posiadanych przez kandydata certyfikatów znajomości języka polskiego.

Certyfikat taki nie jest wymagany, jeżeli posiadasz dyplom ukończenia studiów prowadzonych w języku polskim.

Posiadanie Karty Polaka nie zwalnia z posiadania certyfikatu językowego.

Język angielski

Powinieneś przedłożyć dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2 poprzez:

  • certyfikat językowy (sprawdź wykaz certyfikatów) lub
  • zaświadczenia wydane przez jednostkę organizacyjną odpowiedzialną za nauczanie języka obcego w danej uczelni, lub
  • suplement studiów II stopnia, jednolitych magisterskich, gdzie znajduje się ocena końcowa z języka angielskiego z oznaczeniem poziomu językowego B2.

Kształcenie w Szkole Doktorskiej jest bezpłatne dla wszystkich doktorantów.

Zagraniczny doktorant otrzymuje stypendium w wysokości 1080 euro brutto miesięcznie.

Dodatkowo doktorant zagraniczny może starać się o dofinansowanie badań i działalności naukowej w ramach finansowania wewnętrznego UPWr oraz dofinansowania zewnętrznego. Wszystkie informacje znajdują się w zakładce finansowanie i stypendia.