Stypendia doktoranckie

Każda osoba przyjęta do Szkoły Doktorskiej UPWr otrzymuje stypendium doktoranckie przez 4-letni okres kształcenia pod warunkiem spełnienia wymagań, o których mowa w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz. U. 2018 poz. 1668 z późn. zm).
Zgodnie z art. 209 ust. 4 Ustawy wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego wynosi co najmniej:
  1. 37% wynagrodzenia profesora – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa;
  2. 57% wynagrodzenia profesora – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa.
 Wysokość stypendium doktoranckiego w Szkole Doktorskiej UPWr wynosi:
  • 3 975,01 zł brutto - do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa (I i II rok) ,
  • 5 849,61 zł brutto - po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa (III i IV rok).
Stypendia doktoranckie są zwolnione z podatku dochodowego, ale sa od nich odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.
Doktorant posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, otrzymuje stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30% kwot wymienionych powyżej.
Doktorant, który złożył rozprawę doktorską w terminie wcześniejszym niż termin ukończenia kształcenia przewidziany w programie kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie do dnia, w którym upływa termin ukończenia kształcenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy.
Doktoranci, których stypendium doktoranckie finansowane jest w ramach projektów PRELUDIUM BIS, OPUS, SONATA, DOKTORAT WDROŻENIOWY otrzymują stypendium wypłacane na podstawie obowiazujacych umów z Ministerstwem oraz na podstawie decyzji Rektora. 
ZMIANA OD 1 PAŹDZIERNIKA 2023 r:

Stypendium doktoranckiego nie otrzymuje:

  • doktorant posiadający stopień doktora;
  • doktorant, który otrzymał już stypendium doktoranckie  w szkołach doktorskich przez łączny okres 4 lat (do okresu tego nie wlicza się okresu zawieszenia kształcenia oraz okresu kształcenia w szkole doktorskiej w przypadku, o którym mowa w art. 206 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce);
  • doktorant, którego kształcenie w szkole doktorskiej wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w podmiocie prowadzącym szkołę doktorską z wynagrodzeniem, którego miesięczna wysokość przekracza wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia profesora.

Zmiana została wprowadzona ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1672) art. 13 pkt 15 lit. a. Należy podkreślić, że przesłanki wskazane w pkt 1 i 2 przepisu art. 209 ust. 1a (w brzmieniu od 1 października 2023 r.), mimo ich graficznego rozdzielenia średnikiem, należy stosować łącznie, bowiem intencją ustawodawcy było utrzymanie wyłączenia dotyczącego pobierania stypendium doktoranckiego tylko w stosunku do tych doktorantów, którzy z przyczyn niezależnych od podmiotu prowadzącego szkołę doktorską muszą zostać zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przy przyjęciu do tej szkoły i równocześnie otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości przekraczającej wysokość wynagrodzenia profesora.

Przyjęta interpretacja zakłada, że stypendium doktoranckiego nie będzie otrzymywał doktorant, którego kształcenie w szkole doktorskiej wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia w podmiocie prowadzącym szkołę doktorską na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem, którego miesięczna wysokość przekracza wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia profesora.

Jeżeli jesteś doktorantem zagranicznym, zapoznaj się z informacjami opisanymi w zakładce dla kandydatów zagranicznych.