Kształcenie krok po kroku

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu prowadzi interdyscyplinarną, międzynarodową Szkołę Doktorską. Kształcenie trwa 4 lata i kończy się uzyskaniem tytułu naukowego doktora w danej dyscyplinie. Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy kształcenia.

  1. Regulamin i program SD
    Upewnij się, że zapoznałeś się z regulaminem Szkoły Doktorskiej oraz programem Szkoły Doktorskiej. Odpowiednie akty prawne znajdują się w Program i akty prawne. Jest to ważne, abyś wiedział jakie wymagania wiążą się z odbywanie studiów w Szkole Doktorskiej.
  2. Powołanie promotora
    Promotora powołuje właściwa Rada Dyscypliny w ciągu 3 miesięcy od przyjęcia doktoranta do Szkoły Doktorskiej. W tym celu do 15 października musisz złożyć wymagane dokumenty do Biura Szkoły Doktorskiej.
    Dokumenty są następnie przekazywane do poszczególnych Rad Dyscyplin, w ramach których prowadzone jest kształcenie.
    Wzory wniosków znajdziesz w zakładce formularze.
  3. Wykonanie badań u lekarza medycyny pracy
    Osoby przyjęte do szkoły doktorskiej mają obowiązek złożyć w Biurze Szkoły Doktorskiej zaświadczenie od lekarza medycyny pracy przed rozpoczęciem roku akademickiego. Skierowanie na badania otrzymasz w Biurze Szkoły Doktorskiej.
  4. Założenie konta poczty UPWr
    W celu założenia adresu poczty elektronicznej UPWr zapoznaj się z instrukcją.
  5. Bon doktoranta
    Bon doktoranta to jednorazowe dofinansowanie badań naukowych przyznawane przez UPWr. Kwota dofinansowania może wynieść do 20 tys. zł.
    Jeżeli ubiegasz się o bon doktoranta upewnij się, że spełniasz warunki programu oraz zapoznaj się z instrukcją złożenia wniosku.
    O bon doktoranta nie mogą starać się doktoranci wdrożeniowi oraz doktoranci zrekrutowani w ramach projektu koordynowanego przez promotora.
  6. Środki finansowe z przeznaczeniem na wsparcie działalności naukowej
    Jako doktorant UPWr możesz starać się o dofinansowanie uczelni w ramach Środków finansowych z przeznaczeniem na wsparcie działalności naukowej. Fundusze można przeznaczyć na:
    • udział w specjalistycznym szkoleniu, warsztacie lub Szkole letniej/zimowej,
    • udział w międzynarodowych zagranicznych konferencjach naukowych;
    • jednorazowe zwiększenie wysokości stypendium doktoranckiego.

      Dowiedz się więcej o tym dofinansowaniu.
      Doktoranci, którzy rozpoczęli  proces kształcenia w projektach dedykowanych Szkole Doktorskiej mogą starać się o przyznanie środków. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy doktorant ubiega się o dofinansowanie udziału w konferencji, a środki na te cele są założone w projekcie, w którym uczestniczy.

  7. Indywidualna Karta Doktoranta
    Po każdym semestrze kształcenia należy przedstawić sprawozdanie z osiągniętych wyników pracy. W tym celu doktorant składa Indywidualne Karty Doktoranta w Biurze Szkoły Doktorskiej. Wzory kart znajdziesz w zakładce formularze.
  8. Indywidualny Plan Badawczy (IPB)
    Indywidualny Plan Badawczy (IPB) jest składany do Rady Szkoły Doktorskiej w ciągu 12 miesięcy od przyjęcia doktoranta do Szkoły Doktorskiej. Odpowiednie wnioski znajdziesz w zakładce formularze.
  1. Ocena śródokresowa
    Weryfikacja postępów realizacji IPB następuje w połowie okresu kształcenia w Szkole Doktorskiej. Otrzymanie oceny negatywnej skutkuje skreśleniem z listy doktorantów Szkoły Doktorskiej UPWr zgodnie z art. 203 ust. 1 pkt 1) ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce ocena śródokresowa.

Realizacja programu kształcenia.

  1. Złożenie pracy doktorskiej
    Kształcenie w Szkole Doktorskiej kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej. Termin złożenia rozprawy doktorskiej określony jest w IPB.
  2. Procedowanie przez Radę Dyscypliny