Szkolenie „Budowanie Wizerunku Dorobku Naukowego”

19 stycznia 2023 r. na UPWr

Kiedy: czwartek, 19 stycznia 2023 r., godz. 8.00-16.00

Gdzie: Sala senatu, Norwida 25

Szkolenie prowadzi: dr hab. Jan Paczesny, Instytut Chemii Fizycznej PAN. Profil na LinkedIn

Zakres tematyczny szkolenia:

1. Czy promocja nauki jest konieczna? Cytowania jako ważny wskaźnik dorobku.

2. Jak budować swój naukowy wizerunek?

• efektywne publikowanie prac naukowych;
  • co to jest „dobra” publikacja naukowa?
  • wybór czasopisma, w którym ogłaszamy wyniki naszych prac, wskaźniki czasopism, współczynnik IF;
  • efektywne prezentowanie wyników prac badawczych podczas wystąpień publicznych (naukowych i popularnonaukowych).

3. Swobodna wymiana myśli i wiedzy naukowej – ruch otwartego dostępu do nauki

• publikowanie w czasopismach Open Access – wyzwania i zalety;
  • otwarty dostęp do literatury naukowej, otwarte dane badawcze, otwarta komunikacja i nauka 2.0.

4. Systemy identyfikacji autorów prac naukowych (ORCID, ResearcherID, ScopusID, Google Scholar)

5. W jaki sposób promować dorobek naukowy?

6. Gdzie promować dorobek naukowy?

7. Serwisy i portale internetowe wspomagające widoczność naukowca w sieci.

• repozytoria (uczelniane, dziedzinowe);
  • strony internetowe autora, blogi naukowe;
  • strony internetowe jednostek naukowych (instytutu, wydziału);
  • portale dla naukowców oraz serwisy do dzielenia się danymi (Academia.edu, ResearchGate, Google Scholar, KUDOS, Mendeley, Publons, LinkedIn).

8. Nauka przez social media.

9. Czy Twitter, Facebook, Instagram, YouTube mogą być użytecznym narzędziem do promowania nauki?

10. Analizy i raporty opracowywane za pomocą narzędzi bibliometrycznych (Web of Science, Scopus, Google Scholar).

11. Dorobek naukowy uczelni. W jaki sposób podnieść widoczność uczelni? Ewaluacja w Ustawie 2.0.

12. Rankingi uczelni i zestawienia cytowań a dorobek naukowca.

13. Upowszechnianie wiedzy – wpływ społeczny jako kryterium zbliżającej się ewaluacji jakości działalności naukowej.

14. Kwestie etyczne – jak nie zaprzepaścić swojej wypromowanej pozycji i dorobku.

Zgłoszenia należy kierować na adres: kontakt@upwr.edu.pl

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.