Bhakti Jadhav - badanie wpływu mikroplastiku

Badanie wpływu mikroplastiku na glebę i rośliny

Mikroplastik jest obecnie gorącym tematem w dyskusji publicznej. Nie od dziś wiadomo, że używane przez nas tony plastiku mogą szkodzić środowisku naturalnemu. Bhakti Jadhav, indyjska doktorantka UPWr, chce sprawdzić, jaki wpływ ma mikroplastik na rośliny i glebę rolniczą.

Po raz pierwszy Bhakti przyjechała do Polski na studia I stopnia. Miała okazję studiować w Warszawie, a potem w Krakowie.
– Polska była pierwszym krajem, w którym po raz pierwszy tak naprawdę doświadczyłam życia za granicą. To pierwsze europejskie państwo , który odwiedziłam, a ludzie, których spotkałam, byli przyjaźni i mili. Po pewnym czasie czułam się już tu całkiem zadomowiona– mówi doktorantka.

Po zapoznaniu się z ofertą UPWr, Bhakti zauważyła, że program kształcenia w Szkole Doktorskiej daje dobre możliwości prowadzenia działalności badawczej i zdecydowała się aplikować.

– Bardzo się cieszę, że UPWr wspiera wiele działań naukowych. Z różnych źródeł można pozyskać dofinansowanie aktywności badawczych. Jest możliwość wyjechania na staże zagraniczne i nawiązania wielu kontaktów. To jedna z najlepszych rzeczy w Szkole Doktorskiej– mówi Bhakti.

Promotorka doktorantki prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek z Instytutu Nauk o Glebie, Żywienia Roślin i Ochrony Środowiska jest ekspertem od gleb i wspólnie z Bhakti uzgodniły, jak połączyć zainteresowanie doktorantki roślinami z badaniami gleby.

whatsapp_image_2022-08-24_at_122452_pm.jpeg
Nie jest łatwo pozbyć się plastiku, ponieważ codziennie używamy plastikowych pojemników i produktów. 
fot. archiwum prywatne

W swoich badaniach zajmuję się badaniem wpływu zanieczyszczeń mikroplastikiem na właściwości fizyczne i chemiczne gleb, gruntów ornych i roślin. Skupiam się na zanieczyszczeniu mikroplastikiem, pracując z 5 różnymi gatunkami roślin, które spożywają ludzie i zwierzęta (np. sałata, seler, szpinak). Wyniki naszych ostatnich badań potwierdziły, że cząsteczki mikroplastiku wpływają na właściwości gleby ważne dla procesu sorpcji/desorpcji kationów metali poprzez zmianę specjacji metali, zwiększenie ilości łatwo wymienialnych i potencjalnie biodostępnych form Cu2+ lub Pb2+ w badanej glebie oraz zwiększenie zawartości pH gleby  – wyjaśnia doktorantka.

Nie jest łatwo pozbyć się plastiku, ponieważ codziennie używamy plastikowych pojemników i produktów. Tworzywo sztuczne z czasem ulega degradacji, a drobne cząstki mogą łatwo dostać się do gleby lub wody. Mikroplastik znajduje się także w kosmetykach, włóknach powstałych w procesie suszenia odzieży lub tkanin z polaru poliestrowego w suszarce bębnowej, itd. Niewątpliwie przemysł i wiele działań człowieka jest źródłem zanieczyszczenia mikroplastikiem i metalami ciężkimi, które oddziałują na środowisko.

Wyniki badań mogą być dość istotne, ponieważ mikrodrobiny plastiku wpływają na glebę i rośliny, a i finalnie i na ludzi, ponieważ jesteśmy konsumentami warzyw i owoców.

– W tej chwili bardziej skupiam się na powierzchniowej analizie przemian roślinnych powodowanych przez mikroplastik, ale chciałabym również prowadzić badania na poziomie molekularnym. Chcę zobaczyć, jak zanieczyszczenia wpływają na sekwencje genów roślin lub czy jakieś inne czynniki powodują zmiany fizjologiczne w roślinach pod wpływem mikroplastiku i metali ciężkich – mówi doktorantka.

Po ukończeniu Szkoły Doktorskiej Bhakti chce kontynuować karierę naukową. Nie jest jednak pewna, czy zdecyduje się na podjęcie pracy w branży, czy na post-doc. Jeżeli będzie rozwijać swoją karierę w przemyśle, to chciałaby skupić się na pracy badawczo-rozwojowej, aby kontynuować prowadzenie swoich badań.