Michał Pol - ograniczenie strat azotu w rolnictwie

Jak ograniczyć straty azotu w rolnictwie?

Michał Pol jest doktorantem w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego staż naukowy rozpoczął się jeszcze przed aplikowaniem do Szkoły Doktorskiej UPWr, dzięki obecnej promotor dr hab. inż. Sylwii Lewandowskiej, w celu zapoznania się z tematem jego przyszłej rozprawy doktorskiej. Profesor Knut Schmidtke, który jest dyrektorem Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego FiBL (FiBL - Forschungsinstitut für Biologischen Landbau) szukał osoby zainteresowanej pracami nad Plantago lanceolata.

– Praktykę w Instytucie rozpocząłem 04 stycznia 2021 r., w międzyczasie narodził się pomysł aplikowania do Szkoły Doktorskiej, a prof. Schmidtke również zgodził się zostać moim drugim promotorem. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu chciałem kontynuować badania na interesującym mnie kierunku, szukając nietypowego tematu/obiektu badawczego - i udało mi się! Czy ktoś słyszał, że Plantago lanceolata może być stosowana w rolnictwie jako roślina, która pomoże zahamować proces nitryfikacji w glebie? – mówi doktorant.

img_4486.jpg
Czy ktoś słyszał, że Plantago lanceolata może być stosowana w rolnictwie jako roślina, która pomoże zahamować proces nitryfikacji w glebie?
fot. archiwum prywatne


W swoich badaniach Michał próbuje porównać wpływ genotypów pochodzenia europejskiego i nowozelandzkiego na proces nitryfikacji w glebie oraz kluczowe właściwości odpowiedzialne za ten efekt, takie jak zawartość aukubiny (glikozydu irydoidowego) w korzeniach i pędach roślin, długość i gęstość systemów korzeniowych oraz zdolność plonowania. Doświadczenia laboratoryjne i terenowe prowadzone w ramach rozprawy doktorskiej Michała docelowo mają przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat wpływu babki lancetowatej na inhibicję azotu glebowego i redukcję emisji N₂O do atmosfery.

– Uzyskane wyniki analiz pozwolą nam wyselekcjonować najlepszy genotyp Plantago lanceolata dla warunków europejskich i odpowiedzieć na pytanie, czy można go wykorzystać jako „narzędzie” do ograniczania strat azotu w rolnictwie na terenach Europy Środkowej – Michał wyjaśnia.

photo-2022-10-03-10-15-10.jpg
Uzyskane wyniki analiz pozwolą nam wyselekcjonować najlepszy genotyp Plantago lanceolata dla warunków europejskich.
fot. archiwum prywatne

Michał planuje zakończyć pracę w ramach stażu badawczo-rozwojowego w FiBL 30 września 2023 r. Dzięki specjalistycznemu zapleczu badawczemu młody naukowiec ma możliwość prowadzenia eksperymentów terenowych i laboratoryjnych w ścisłej współpracy z Uniwersytetem w Bazylei (Szwajcaria) oraz Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Dreźnie (HTW Dresden). Temat badań był również interesujący dla firmy „Coop” (największej firmy handlu detalicznego i hurtowej w Szwajcarii), dlatego postanowili wesprzeć projekt finansowo (dotacja ma nastąpić w marcu 2023 r. i ma wynieść 300 tys. CHF).

– Podczas mojego pobytu z zarządem Instytutu skontaktowała się również osoba z Polski posiadająca środki finansowe i chęć sfinansowania pierwszego w Polsce Instytutu Rolnictwa Ekologicznego FiBL. Jestem również zaangażowany w ten projekt razem z moimi promotorami. Rozpoczęliśmy już nad tym pracę. To bardzo duży krok dla sektora rolnictwa ekologicznego w Polsce – przyznaje naukowiec.

Michał docenia pracę wszystkich naukowców zaangażowanych w kształcenie w Szkole Doktorskiej. Osobiście, liczy na popularyzację i kontynuację badań w dziedzinie rolnictwa ekologicznego po uzyskaniu stopnia doktora.