Sepideh Fallahi - dobrostan drobiu

Czy kannabidiol (CBD) poprawia dobrostan drobiu?

Sepideh Fallahi przyjechała z Iranu, aby kontynuować badania nad dobrostanem drobiu w Szkole Doktorskiej UPWr. Od początku interesowała się polską historią i sztuką. Była przekonana, że ten kraj będzie dobrym miejscem do prowadzania badań w dziedzinie jej zainteresowań, ponieważ Polska jest znaczącym eksporterem mięsa w UE.

– Szukałam uczelni w Polsce, szczególnie tych o profilu przyrodniczym, i dowiedziałam się więcej o ofercie Szkole Doktorskiej UPWr. Tak  zdecydowałam się aplikować – opowiada doktorantka.

Badania Sepideh dotyczą hodowli zwierząt. Chce zbadać, w jaki sposób kannabidiol (CBD) z konopi może wpływać na różne aspekty dobrostanu drobiu.

– W branży drobiarskiej głównym problemem jest obecnie dobrostan zwierząt. Brojlery o szybkim tempie wzrostu są podatne na różne problemy zdrowotne. Również kury nioski, hodowane przez długi czas, wymagają odpowiedniej opieki. Chcę wykorzystać kannabidiol w diecie tych zwierząt także po to, by poprawić jakość mięsa i jajek – wyjaśnia Sepideh.

Kannabidiol ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Do tej pory większość badań przeprowadzono na małych zwierzętach, takich jak psy i koty. Dlatego w dziedzinie drobiu te badania są nowatorskie.

sepideh_fallahi.png
W branży drobiarskiej głównym problemem jest obecnie dobrostan zwierząt.
fot. archiwum prywatne

– Atmosfera na UPWr jest przyjazna, a mój promotor prof. Sebastian Opaliński bardzo mnie wspiera. Dobrze układa mi się również współpraca z innymi naukowcami z wydziału, a także z członkami wiodących grup badawczych ASc4Future i DroPOWER  – mówi doktorantka.

UPWr daje wiele możliwości wyjazdu za granicę. Według Sepideh kształcenie w Szkole Doktorskiej to nie tylko nauka i pisanie pracy, ale także budowanie sieci kontaktów z innymi naukowcami i nawiązywanie efektywnej współpracy.

– Kolejnym wspaniałym doświadczeniem, jakie miałam w Szkole Doktorskiej UPWr, był tutoring u prof. Jana Kazaka – mówi doktorantka – To doświadczenie osobiście mnie zmieniło i pomogło mi w karierze naukowej. Przeprowadzka do Polski i początki mieszkania we Wrocławiu były trudne, ponieważ nie miałam dużego doświadczenia w studiowaniu za granicą. Jednak tutoring pomógł mi zmienić perspektywę i spojrzeć na studia z innej perspektywy.

Po ukończeniu Szkoły Doktorskiej Sepideh chciałaby kontynuować swoją karierę naukową w środowisku akademickim równocześnie współpracując z przemysłem. W jej dziedzinie nie da się rozdzielić tych dwóch światów. Inną opcją jest zrobienie stażu w ramach post-doca, ale teraz jest za wcześnie, aby podejmować ostateczne decyzje.